facebook

Apel w sprawie ufundowania sztandaru wojskowego

Aktualności » Apel w sprawie ufundowania sztandaru wojskowego

Gorzowskie Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim, zrzeszające byłych żołnierzy 12 Kołobrzeskiego Pułku, późniejszej 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej i 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów.

 

Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o pomoc i wsparcie w ufundowaniu nowego sztandaru dla naszej organizacji.

 

Jako byli żołnierze gorzowskich jednostek wojskowych, po odejściu ze służby, przez wiele lat kontynuowaliśmy tradycje placówek wojskowych w szeregach organizacji jaką jest obecnie Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, będący organizacją ogólnopolską, zrzeszająca byłych i obecnych żołnierzy Wolska Polskiego. Nasza działalność nie skupia się wyłącznie na pielęgnowaniu tradycji. Organizujemy zajęcia wojskowe dla uczniów szkół współpracujących z wojskiem i organizujemy dla młodzieży wycieczki do miejsc związanych z historią wojskowości na ziemiach polskich. Od 1982 roku nasze koło w Gorzowie Wlkp. działało pod egidą sztandaru, ufundowanego przez miasto i społeczność Gorzowa. Z wiekiem uległ on zniszczeniu, dodatkowo nie przystając do współczesnej sytuacji organizacyjnej i ustrojowej.

 

Po rozformowaniu jednostek pod koniec lat 90-tych, pierwotny sztandar 4 GBZ został zgodnie z wojskową celebrą przekazany dla Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

 

Niestety nie jesteśmy w stanie sami udźwignąć kosztu wykonania nowego sztandaru, gdyż utrzymujemy się ze składek, a naszą działalność historyczną dla młodzieży realizujemy społecznie. Nie bez znaczenia jest także to, że z roku na rok jest nas mniej (średnia wieku naszych żołnierzy to 75 lat). Zależy nam, aby tradycja, historia i patriotyzm były nadal kultywowane poprzez naszą działalność. A gdy nas zabraknie, by pozostała historia i symboliczny ślad - pamiątka w formie rzeczonego sztandaru.

 

Aby zapoznać Państwa z formą i zakresem naszej działalności, odsyłam do naszej strony internetowej www.zzwp-gorzow.pl.

 

Wszelkie wsparcie finansowe fundatora zostanie uhonorowane poprzez wpis do Księgi Fundacyjnej Sztandaru, nadanie certyfikatu lub umieszczenie na drzewcu sztandaru tabliczki imiennej Fundatora. Forma uhonorowania, będzie uzależniona od wielkości wpłaty.

 

W razie pytań i sugestii, proszę o kontakt pod numerem telefonu: 693 740 022. Wsparcie finansowe prosimy kierować na konto: 65 1090 1900 0000 0001 4759 2963 podając w tytule: darowizna na sztandar wojskowy.

 

Liczymy na zainteresowanie z Państwa strony, prosząc także o przekazanie prośby innym podmiotom i osobom, które zechciałyby wesprzeć nasze przedsięwzięcie. Będziemy bardzo zobowiązani za wszelką pomoc.

 

Z wyrazami szacunku

Przewodniczący Społecznego Komitetu

Fundatorów Sztandaru

plut. Marcin KAMIŃSKI