facebook

Aktualności

 • Gorzów Wlkp.: relikwie św. Jana Pawła II w kościele, którego kamień węgielny poświęcił

  ekai.pl, wm, 2015-10-23

  Instalacja relikwii św. Jana Pawła II w kościele, pod budowę którego kamień węgielny poświęcił papież Polak, dokonana została 22 października podczas wieczornej Mszy św. w parafii Najświętszego Zbawiciela w Gorzowie Wielkopolskim. Eucharystii przewodniczył oraz poświęcił relikwiarz i obraz Świętego, bp pomocniczy diecezji zielonogórsko–gorzowskiej Tadeusz Lityński.
  przeczytaj pełny tekst artykułu


  Czytaj więcej »
 • Obiady dzieci w szkole opłacane przez wiernych.

  Koszty na kolejne miesiące:

  Grudzień –14 dni x 4,30  = 60,20 zł.
  Styczeń – 10 dni x 4,30  = 43,00 zł.
  Luty – 21 dni x 4,30 = 90,30 zł.
  Marzec – 17 dni x 4,30 = 73,10 zł.
  Razem = 266,60

  DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM  OFIARODAWCOM ZA DAR SERCA!


  Czytaj więcej »
 • Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

  Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski po podpisaniu przez Prezydenta RP ustawy dotyczącej procedury ,,in vitro"
  Warszawa, 22 lipca 2015 r.


  Po podpisaniu ustawy dotyczącej procedury „in vitro” wyrażamy nasze najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból. W tych okolicznościach pragniemy raz jeszcze przypomnieć nauczanie Kościoła: 

  „Jeżeli chodzi o leczenie bezpłodności, nowe techniki medyczne powinny uszanować trzy podstawowe dobra:
  a) prawo do życia i do integralności fizycznej każdej istoty ludzkiej od poczęcia aż do naturalnej śmierci;
  b) jedność małżeństwa, pociągającą za sobą wzajemne poszanowanie prawa małżonków do stania się ojcem i matką wyłącznie dzięki sobie;
  c) specyficznie ludzkie wartości płciowości, które «wymagają, by przekazanie życia osobie ludzkiej nastąpiło jako owoc właściwego aktu małżeńskiego, aktu miłości między małżonkami». Techniki przedstawiane jako pomoc do przekazywania życia «nie dlatego są do odrzucenia, że są sztuczne. Jako takie świadczą o możliwościach sztuki medycznej, jednak powinno się je oceniać pod kątem moralnym w odniesieniu do godności osoby ludzkiej, wezwanej do realizacji powołania Bożego, w darze miłości i w darze z życia».

  W świetle takiego kryterium należy wykluczyć wszelkie techniki sztucznego zapłodnienia heterologicznego oraz techniki sztucznego zapłodnienia homologicznego, zastępujące akt małżeński” (Dignitas personae, 12).

  Odpowiedzialność moralna za to, co się stało spada na prawodawców, którzy poparli i zatwierdzili prawo dopuszczające stosowanie metody „in vitro” i na zarządzających instytucjami służby zdrowia, w których stosuje się te techniki. Trzeba też wspomnieć o zorganizowanym sprzysiężeniu, ogarniającym także instytucje międzynarodowe, fundacje i stowarzyszenia, które prowadzą programową walkę o legalizację i rozpowszechnienie tej metody. W tym sensie problem „in vitro” wykracza poza sferę odpowiedzialności poszczególnych osób, a zło przez nie wyrządzone przyjmuje daleko idący wymiar społeczny. Ojciec święty Jan Paweł II w Liście do Rodzin pisał: „stajemy tu wobec olbrzymiego zagrożenia nie tylko poszczególnego jednostkowego życia ludzkiego, ale całej naszej cywilizacji”.

  Poszanowanie życia jako daru Boga wymaga niekiedy decyzji odważnych i sprzecznych z dominującym nurtem – powiedział  papież Franciszek do Stowarzyszenia Włoskich Lekarzy Katolickich (Rzym, 15.11.2014 r.). Papież zdecydowanie odrzuca różne formy „fałszywego współczucia”, promującego aborcję, eutanazję, zapłodnienie „in vitro” oraz wykorzystywanie istnień ludzkich do przypuszczalnego ocalenia innych.

  W trosce o najbardziej bezbronne istnienia ludzkie oraz w duchu odpowiedzialności przed Bogiem za sumienia powierzonych nam wiernych mamy obowiązek jeszcze raz przypomnieć, że - podobnie jak w przypadku aborcji - katolicy nie mogą stosować „in vitro”, m.in. dlatego, że kosztem urodzin jednej osoby ludzkiej niszczone są inne nienarodzone dzieci.

  W tej sytuacji zwracamy się do katolików oraz do wszystkich ludzi dobrej woli, aby chronili każde życie ludzkie od chwili poczęcia, otaczając również opieką osoby narodzone przy zastosowaniu metody „in vitro”.

  Zachęcamy małżonków, którzy pragną potomstwa, aby podjęli metody leczenia niepłodności, które są godziwe z punktu widzenia moralnego. W przypadku niemożności zrodzenia potomstwa, Kościół zachęca do adopcji sierot, które dla odpowiedniego rozwoju ludzkiego potrzebują ogniska domowego (por. Dignitas personae, 13).


  /-/ Abp Stanisław Gądecki - Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP
  /-/ Abp Marek Jędraszewski - Metropolita Łódzki, Zastępca Przewodniczącego KEP
  /-/ Bp Artur G. Miziński - Sekretarz Generalny KEP


  Czytaj więcej »
 • Różaniec rodziców w intencji dzieci


  Czytaj więcej »
 • aktualne-ogloszenia-parafialne.jpg

  Aktualne ogłoszenia parafialne

  Zobacz najnowsze ogłoszenia parafialne


  Czytaj więcej »
 • nowe-zdjecia-z-budowy-kosciola.jpg

  Nowe zdjęcia z budowy kościoła

  zapraszamy do obejrzenia zdjęć z budowy nowego kościoła.


  Czytaj więcej »
 • 6-na-cele-kultu-religijnego[1].jpg

  6% na cele kultu religijnego

  ODPISANIE 6% NIC NIE KOSZTUJE!

  Istnieje możliwość wspierania naszej parafii dokonując wpłat na rzecz kultu religijnego.

  Cele kultu religijnego nie budzą wątpliwości. Darowizny przekazane na cele kultu religijnego to środki darowane dla kościołów, związków religijnych i kościelnych osób prawnych. Odliczenie od dochodu przysługuje w wysokości dokonanej darowizny, nie wyżej jednak niż w kwocie stanowiącej 6 % dochodu podatnika.


  Czytaj więcej »

Fundacja "Opoka" - Aktualności

Bp Kusy: pokojowa przyszłość RŚA jest w naszych rękach

2015-11-30 23:03:23

Papieska wizyta przywróciła mieszkańcom Republiki Środkowoafrykańskiej nadzieję. Jednocześnie pokazała, że przyszłość kraju jest w naszych rękach, i nikt, nawet najbardziej nam życzliwy, nie rozwiąże za nas naszych problemów. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to bp Tadeusz Kusy ordynariusz diecezji Kaga-Bandoro, która wciąż kontrolowana jest przez rebeliantów Seleki.


"Papież wprowadził nas na drogę pokoju i sprawiedliwości".

2015-11-30 23:00:08

Papież Franciszek zostawił zranionej wojną Republice Środkowoafrykańskiej bardzo mocne przesłanie pokoju, miłosierdzia i sprawiedliwości. Ludzie będą jednak przede wszystkim pamiętać to, że nie przestraszył się sytuacji i przyleciał do Bangi. Wskazuje na to rektor stołecznej katedry ks. Mathieu Bondobo, który tłumaczył papieskie wystąpienia na lokalny język sango. Podkreśla on, że Franciszek wprowadził zraniony wojną kraj na drogę pokoju i sprawiedliwości.


Franciszek zakończył podróż apostolską do Afryki

2015-11-30 19:02:52

Stołeczny stadion sportowy znajduje się tuż obok lotniska. Niespełna 5-kilometrową trasę Franciszek pokonał w papamobile, po raz ostatni pozdrawiając zgromadzonych po drodze mieszkańców Bangi.


Radosne świętowanie z Papieżem w Bangi

2015-11-30 19:01:58

Z dzielnicy muzułmańskiej Franciszek udał się na stołeczny stadion sportowy, gdzie odprawił ostatnią Mszę tej podróży. Agencje zwracają uwagę na fakt, że po wizycie w meczecie niektórzy muzułmanie po raz pierwszy odważyli się opuścić swą dzielnicę i przyszli pod stadion, by wraz z tłumami wiernych śledzić na ekranach papieską liturgię. Na samym stadionie zmieściło się jedynie 30 tys. osób. Wśród przybyłych była tymczasowa prezydent i cały rząd. Tłumy skandowały: „Papież przybył do Bangi i wszyscy mogą go zobaczyć”.


Ostatni dzień wizyty Franciszka w Republice Środkowoafrykańskiej

2015-11-30 19:00:52

Franciszek jest w drodze powrotnej do Watykanu. Zanim opuścił Afrykę, rozesłał wiernych do głoszenia Ewangelii, a sam wszedł niejako w samo ognisko konfliktu, który od trzech lat wyniszcza Republikę Środkowoafrykańską. Papież udał się wcześnie rano do głównego meczetu stolicy, opodal którego swoją bazę mają radykalni islamiści. Mówi pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej ks. Mirosław Gucwa.